جوانی، دوران درخشش زندگی


نویسنده : باربد خسروی ; ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۳۱

 

 

جوانی، دوران درخشش زندگی

جوانی، دوران درخشش زندگی

«جوانی» دوران درخشش زندگی است و ویژگی‌هایی همچون نوجویی، پویایی، هیجان، نشاط، کوشش و زیبادوستی همزاد با این دوران زندگی است.قشر جوان به جهت حساسیت، آمادگی‌های بسیار سنّی، ذهنی، جسمی، روحی، فکری و ... جهت رشد، بیش از اقشار دیگر مورد توجه نظام تربیتی مکتب نورانی اسلام است.اقبال جوانان به سوی تعالیم وحیانی و تربیتی، نتیجة پیام زیبا و عملکرد متین، محبت آمیز و سرشار از عاطفه رسولان دینی بود، چرا که آنان به احساسات و نیازهای حقیقی جوانان نظر داشتند و شخصیت و جایگاه ایشان را تکریم می‌کردند از این روست که پیام حیاتبخش دین در میان نسل جوان آن چنان اثری باقی می‌گذارد که تاریخ شاهد حضور چشمگیر، بی‌نظیر و به یادماندنی جوانان با فضیلت و شایسته و از خود گذشته در تمام عرصه‌ها بود.همچون حضور الگوی ماندگار و سرآمد جوانان امیرمؤمنان علی‌ بن ابی‌طالب علیه السلام در عرصه‌های خطر و خطر، تمامی غزوات پیامبر اکرم صل الله علیه و آله پرچم را به دست سردار جوان سپاه، علی علیه السلام می‌سپرد.[1]
این نکته در میان تمام نخبگان زبانزد بود و مورخان نیز از آن یاد کرده‌اند.[2]
ابن عباس، علی علیه السلام را لواء و پرچم سپاه محمد صل الله علیه و آله می‌دانست.[3]
از این نمونه جوانان کم نبوده و نیستند همچون وجود نازنین علی بن الحسین، علی اکبر (علیه الصلاة والسلام) که در صف اصحاب جوان پدر مضلومش مانند دُرّ گرانبها، نورافشانی می‌کند.در رکاب امام زمان عجل الله تعالی فرجه نیز جوانانی چون پاره‌های فولاد (مستحکم و استوار) حضور دارند.
جلوه‌های جوانان بصیر
1. شناخت حق
عزت طلبی، حق جویی و افتخار بر پیروی از حقیقت و راستی است که حناب علی اکبر علیه السلام زمانی که خبر شهادت خود و دیگران را از پدر بزرگوارش شنید، پرسید «آیا ما بر حق هستیم؟» و پس از جواب امام حسین علیه السلام مبنی بر حق بودن راهشان، فرمود: «اذاً لانبالی ان نموت محقین»؛ «پس ترسی از مرگ نداریم، چرا که بر حقیم»[4]
2. رسیدن به کمال و نهایت حق
جوان برومند امام حسین علیه السلام ـ علی اکبر علیه السلام ـ با وجود قلّت سن، از جمله کسانی است که به کمال رسیده است. وی در روز عاشورا در لحظات شهادت از اشتیاق و انتظار رسول خدا صل الله علیه و آله برای ملاقات فرزندش امام حسین علیه السلام خبر می‌دهد «یا ابتاه علیک السلام هذا جدّی رسول الله صل الله علیه و آله یقرئک السلام و یقول عجّل القدوم علینا»؛[5] «پدرم، خداحافظ. این جدم رسول خداست که به تو سلام می‌رساند و می‌گوید بشتاب». یعنی پیش از شهادت، تمام پرده‌ها برای او کنار رفته و به اوج تعالی رسیده است.
رمز و سر این مقام رفیع فرزند را در سخنان امام حسین علیه السلام می‌توان یافت؛ آن زمان که علی اکبر علیه السلام را برای رفتن به میدان، بدرقه نمود و فرمود «اللهم اشهد فقد بزر الیهم غلام اشبه الناس خلقا و خلقا و منطقاً برسولک صل الله علیه و آله و کنا اذا اشتقنا إلی نبیک نظرنا الیه»[6] «خدایا شاهد باش که کسی به سوی آنان راهی است که شبیه‌ترین فرد از نظر چهره و رفتار و سخن گفتن به رسول خداست و ما هرگاه مشتاق رسول خدا صل الله علیه و آله می‌شدیم به او می‌نگریستیم».
پس تأسی و اقتدا به رسول خدا صل الله علیه و آله فرد را به اوج تکامل می‌رساند و از درس‌های مهم عاشورا به جوانان، طی کردن راه حقیقی تکامل است؛ چرا که ریاضت‌های منفی و سیر و سلوک‌های غیر شرعی، نه تنها راه رسیدن به کمال و قرب نیست؛ بلکه انسان را از آن دور می‌کند.
در زمان ظهور نیز اکثر سپاه حضرت صاحب الأمر صل الله علیه و آله را جوانان تشکیل می‌دهند:
جوانان امروز هم با بینش و معرفت و با شناخت هر چه بهتر الگوها و تأسی و پیروی به جوانانی مثل حضرت علی اکبر علیه السلام و استفاده از فرصت‌های جوانی می‌توانند به کمال و سعادت برسند و جزء زمینه‌سازان و منتظران حقیقی و واقعی حضرت بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه قرار بگیرند ان‌شاء الله.

پی نوشت ها

[1] . الصحیح فی سیرة النبی صل الله علیه و آله، جعفر مرتضی، ج6، ص16.
[2] . سیر اعلام النبلاء، ج2، ص617، (ان علیا کان صاحب لواء رسول الله صل الله علیه و آله یوم بدر و فی کل مشهد).
[3] . الاستیعاب، ج3، ص197 ـ المستدرک للصحیحین، حاکم نیشابوری، ج3، ص137.
[4] . الارشاد، ج2، ص82.
[5] . بحارالانوار، ج45، ص45.
[6] . الهوف، ص112.

/ 0 نظر / 12 بازدید